Steeds meer consortiumbrede 24-uursconsultatie in Nederland
Binnen de consortia Zuid-West Nederland en Limburg-Zuidoost-Brabant is sinds 1 februari een consortiumbreed consulententeam beschikbaar voor vragen van zorgprofessionals die niet kunnen wachten tot de volgende werkdag. Het team is bereikbaar in de avond, nacht en tijdens weekenden. Met deze uitbreiding is consultatie in steeds meer delen van Nederland 24 uur per dag en 7 dagen per week beschikbaar.
Consultatie in avond en nacht is een voorziening voor noodgevallen. In noodgevallen is het belangrijk dat huisartsen en andere zorgprofessionals advies kunnen inwinnen, zodat patiënten niet onnodig pijn lijden of onnodig opgenomen hoeven te worden in een ziekenhuis.
Betere zorg in de regio
IKNL werkt momenteel aan landelijke dekking van de 24-uursconsultatie door teams te vormen per consortium. Deelname aan een team is vrijwillig. Maar naarmate er meer consulenten deelnemen, is er meer ruimte om de dienstroosters te verdelen onder de teamleden. In sommige delen van Nederland is er intussen veel belangstelling om aan het 24-uursteam deel te nemen. Op die wijze wordt een concrete bijdrage geleverd aan betere zorg in de regio.
Door de vorming van consortiumbrede teams wordt de verbinding met lokale consultatieteams geoptimaliseerd. Daarmee komt de realisatie van (regionale) transmurale teams palliatieve zorg ook een stap dichterbij. De teams palliatieve zorg in de ziekenhuizen zijn vaak alleen beschikbaar tijdens reguliere werktijden overdag. Ook daar leeft de wens om 24 uur per dag, zeven dagen in de week een beroep te kunnen doen op de expertise van consulenten palliatieve zorg. Door regionale samenwerking is dit in de meeste gevallen ook praktisch haalbaar.
Zie ook: Consultatie palliatieve zorg | Consultatieteams palliatieve zorg
Deze week start campagne PZNL: 'Ongeneeslijk. Niet uitbehandeld'.

“Mensen die ongeneeslijk ziek zijn hebben in beperkte mate toegang tot de palliatieve behandelingen die wél beschikbaar zijn”, zegt Saskia Teunissen, bestuurder van PZNL. “Voor zorgverleners is het niet vanzelfsprekend om die mogelijkheden onder de aandacht te brengen.” Toegang tot palliatieve zorg begint met het gebruik van de juiste woorden. Een woord als ‘uitbehandeld’ blokkeert die toegang. Daarom start PZNL deze week met de campagne ‘Ongeneeslijk. Niet uitbehandeld’.
lees verderTijdige integratie palliatieve zorg in álle domeinen reguliere zorg nodig

Het aantal mensen met een levensbedreigende ziekte in Nederland neemt toe. Voor al deze mensen is palliatieve zorg - die je krijgt als je weet dat je niet meer kunt genezen - van groot belang. Om hoogwaardige palliatieve zorg op het juiste moment, op de juiste plek en door de juiste zorgverlener te realiseren is tijdige integratie van palliatieve zorg in álle domeinen van reguliere zorg nodig. Dat blijkt uit het promotieonderzoek van IKNL-onderzoeker Dr. Manon Boddaert, die hierop op 15 maart 2023 promoveerde. Het onderzoek geeft inzicht in de meerwaarde, beschikbaarheid én toegankelijkheid van palliatieve zorg in Nederland. Daarnaast beschrijft het de totstandkoming van het nationale Kwaliteitskader Palliatieve Zorg Nederland en presenteert het daaruit de essenties om zorgverleners te ondersteunen in het bieden van hoogwaardige palliatieve zorg.
lees verder