Steeds meer consortiumbrede 24-uursconsultatie in Nederland

Binnen de consortia Zuid-West Nederland en Limburg-Zuidoost-Brabant is sinds 1 februari een consortiumbreed consulententeam beschikbaar voor vragen van zorgprofessionals die niet kunnen wachten tot de volgende werkdag. Het team is bereikbaar in de avond, nacht en tijdens weekenden. Met deze uitbreiding is consultatie in steeds meer delen van Nederland 24 uur per dag en 7 dagen per week beschikbaar.

Consultatie in avond en nacht is een voorziening voor noodgevallen. In noodgevallen is het belangrijk dat huisartsen en andere zorgprofessionals advies kunnen inwinnen, zodat patiënten niet onnodig pijn lijden of onnodig opgenomen hoeven te worden in een ziekenhuis.

Betere zorg in de regio
IKNL werkt momenteel aan landelijke dekking van de 24-uursconsultatie door teams te vormen per consortium. Deelname aan een team is vrijwillig. Maar naarmate er meer consulenten deelnemen, is er meer ruimte om de dienstroosters te verdelen onder de teamleden. In sommige delen van Nederland is er intussen veel belangstelling om aan het 24-uursteam deel te nemen. Op die wijze wordt een concrete bijdrage geleverd aan betere zorg in de regio.

Door de vorming van consortiumbrede teams wordt de verbinding met lokale consultatieteams geoptimaliseerd. Daarmee komt de realisatie van (regionale) transmurale teams palliatieve zorg ook een stap dichterbij. De teams palliatieve zorg in de ziekenhuizen zijn vaak alleen beschikbaar tijdens reguliere werktijden overdag. Ook daar leeft de wens om 24 uur per dag, zeven dagen in de week een beroep te kunnen doen op de expertise van consulenten palliatieve zorg. Door regionale samenwerking is dit in de meeste gevallen ook praktisch haalbaar.

Zie ook: Consultatie palliatieve zorg | Consultatieteams palliatieve zorg

Gerelateerd nieuws

Factoren en overwegingen bij de keuze om af te zien van behandeling bij bepaalde hematologische kankers

echtpaar in gesprek met arts

Een nieuwe landelijke studie werpt nieuw licht op de redenen waarom nieuw gediagnosticeerde patiënten met bepaalde vormen van hematologische kankers geen kankergerichte behandeling ontvangen. Dit onderzoek van Myrte Zijlstra et al., gepubliceerd in de European Journal of Haematology, analyseerde gegevens uit de Nederlandse Kankerregistratie (NKR) van IKNL van bijna 27.000 patiënten met diffuus grootcellig B-cellymfoom (DLBCL), symptomatische multipel myeloom (MM) en acute myeloïde leukemie (AML).

lees verder

Nieuwe handreiking financiering palliatieve zorg 2025

stethoscoop op geldbiljetten van 50 De nieuwe versie van de Handreiking financiering palliatieve zorg voor 2025 is uitgebracht. De handreiking geeft een overzicht van de mogelijkheden van financiering van palliatieve zorg in de meest gebruikelijke zorgsettingen: thuis, een ziekenhuis, hospice, een verpleeghuis en een palliatieve terminale unit.  lees verder