PaTz Portal nu toegankelijk voor PaTz-groepen in hele land
Op ongeveer 150 plekken in het land komen huisartsen, wijkverpleegkundigen en consulenten palliatieve zorg samen in PaTz-groepen om af te stemmen over de zorg van palliatieve patiënten in hun werkgebied. Het zijn tweemaandelijkse besprekingen over mensen met een levensverwachting korter dan een jaar. Een van de uitgangspunten van PaTz is het vroegtijdig identificeren en proactief plannen van zorg met behulp van een palliatieve zorgregister. Sinds begin november dit jaar is de PaTz Portal landelijk beschikbaar en hebben alle PaTz-groepen de mogelijkheid om de PaTz Portal te gebruiken voor het registreren van palliatieve patiënten.
De PaTz Portal is een digitaal zorgregister dat de samenwerking binnen deze PaTz-groepen verder ondersteunt en stimuleert. Met behulp van deze tool bespreken de zorgprofessionals de palliatieve patiënten, zodat de zorg optimaal afgestemd wordt en de communicatielijnen zo kort mogelijk zijn.
Eigen omgeving
Iedere PaTz-groep die met de PaTz Portal werkt, heeft een eigen webbased-omgeving. Deze omgeving maakt het registeren eenvoudiger en zorgt ervoor dat de patiënten op een systematische wijze worden besproken in de PaTz-groep. Verder is via de portal een aantal hulpmiddelen en formulieren beschikbaar zoals Overdracht huisartsenpost, Zorgpad Stervensfase en Gezamenlijk huisbezoek. Het register is ook een hulpmiddel om knelpunten, leerpunten en onderwijsbehoeften te signaleren en daarop beleid te ontwikkelen.
Proef met PaTz Portal
Het NPZR&o (Netwerk Palliatieve Zorg Rotterdam & omstreken) heeft de PaTz Portal ontwikkeld en in Rotterdam wordt al langer naar tevredenheid gewerkt met de PaTz Portal. Een goede reden om te onderzoeken of de portal in de rest van het land net zo positief ontvangen wordt en of er eventueel aanpassingen wenselijk zijn. Met deze vragen in het achterhoofd zijn in september 2016 twaalf groepen gestart met het gebruiken van de PaTz Portal. Per groep hebben enkele deelnemers een training gehad en daarna zijn de groepen aan de slag gegaan.
Evaluatie
Na een jaar is aan deelnemers van deze PaTz-groepen gevraagd naar hun ervaring. Wat deze evaluatie laat zien is dat de gebruikers de PaTz Portal over het algemeen prettig vinden om mee te werken en de meeste respondenten willen dan ook in de toekomst met de portal blijven werken. Als positieve punten noemen zij dat patiënten gemakkelijk zijn in te voeren, dat de PaTz Portal zorgt voor meer structuur in het PaTz-overleg en dat de PaTz Portal het verslag automatisch verzendt. Er is ook een aantal verbeterpunten vastgesteld. Het was bijvoorbeeld niet duidelijk dat bij problemen met inloggen of traagheid van de computer de servicedesk ondersteuning kan bieden.
Instructiebijeenkomsten
Op basis van deze ervaringen is de PaTz Portal aangepast en is de handleiding herzien en uitgebreid. Recent zijn vier instructiebijeenkomsten over de PaTz Portal gehouden voor de (waarnemend) voorzitters van 35 verschillende groepen die nog dit jaar met de PaTz Portal willen beginnen te werken. Op dit moment werken er in totaal ongeveer 70 groepen met de PaTz Portal. Via www.patz.nu kunnen zij direct inloggen op de PaTz Portal. In het voorjaar zullen nieuwe instructiebijeenkomsten plaatsvinden; voorzitters van PaTz-groepen die bij stichting PaTz bekend zijn, krijgen hierover persoonlijk bericht.
Meer informatie over PaTz en de PaTz Portal is te vinden op www.patz.nu. U kunt ook contact opnemen met Rob Krol en Inge van Trigt.
Evaluatie van het Kwaliteitskader palliatieve zorg Nederland

Het Kwaliteitskader palliatieve zorg Nederland verscheen in 2017 met als doel de palliatieve zorgverlening vanuit de beleving van de patiënt en zijn naaste(n) te verbeteren. Kennen zorgverleners het Kwaliteitskader en wat vinden ze ervan? Dat gaan Palliactief en Palliatieve Zorg Nederland (PZNL) samen met IKNL gecoördineerd evalueren. PZNL is daarbij penvoerder. Het Kwaliteitskader wordt geëvalueerd op bekendheid onder zorgverleners en de toepasbaarheid ervan, naast andere kwaliteitskaders, handreikingen, standaarden en het Nationaal Programma Palliatieve Zorg II.
lees verderDeze week start campagne PZNL: 'Ongeneeslijk. Niet uitbehandeld'.

“Mensen die ongeneeslijk ziek zijn hebben in beperkte mate toegang tot de palliatieve behandelingen die wél beschikbaar zijn”, zegt Saskia Teunissen, bestuurder van PZNL. “Voor zorgverleners is het niet vanzelfsprekend om die mogelijkheden onder de aandacht te brengen.” Toegang tot palliatieve zorg begint met het gebruik van de juiste woorden. Een woord als ‘uitbehandeld’ blokkeert die toegang. Daarom start PZNL deze week met de campagne ‘Ongeneeslijk. Niet uitbehandeld’.
lees verder