Impulsen voor palliatieve zorg verstandelijk gehandicaptenzorg

Speciaal voor mensen met een verstandelijke beperking die erg ziek zijn, heeft NIVEL-onderzoeker Nienke Bekkema een werkboek ontwikkeld: ‘Wat wil ik? Als ik niet meer beter word…’. Dit boek, dat mensen helpt te vertellen wat zij belangrijk vinden en welke zorg zij wensen, is recent onderscheiden met de Jaarprijs Palliatieve Zorg Impact. Het werkboek is ook opgenomen in het scholingsprogramma ‘Palliatieve zorg bij mensen met een verstandelijke beperking’ dat ontwikkeld is door IKNL in samenwerking met de Kenniskring ‘Palliatieve zorg voor mensen met een verstandelijke beperking’ en de Amarant Academie.

De vraag naar palliatieve zorg in de verstandelijk gehandicaptenzorg groeit en daarmee neemt ook de behoefte toe aan meer deskundigheid in deze sector. Een multidisciplinaire benadering van zorg met ruimte voor persoonlijke wensen is nodig. Speciaal voor begeleiders en verzorgenden is een scholingsprogramma ontwikkeld. Het programma bestaat uit digitaal en fysiek onderwijs en wordt aangeboden volgens een train-de-trainer concept aan organisaties binnen de verstandelijk gehandicaptenzorg. De ervaringen hiermee zijn zeer positief.

Kennisbehoefte
Er is een goede aansluiting op de kennisbehoefte onder de zorgverleners en door de gekozen opzet sluit het programma goed aan bij de ontwikkelingen in de organisaties. Aandacht voor de kennis over palliatieve zorg bij mensen met een verstandelijke beperking en bekendheid met ondersteunende materialen is belangrijk.

Scholingsprogramma
De Amarant Academie organiseert de basisscholing palliatieve zorg waarvoor begeleiders en verzorgenden zich kunnen inschrijven. Aan de hand van digitale lesstof en in fysieke bijeenkomsten worden de vier modules behandeld.

De basisscholing bestaat uit de volgende modules:
1. Inleiding palliatieve zorg
2. Verbinding in de palliatieve zorg
3. Symptomen in de palliatieve fase
4. Zorg rond het levenseinde

Werkboek
• Werkboek NIVEL: ‘Wat wil ik? Als ik niet meer beter word …

Gerelateerd nieuws

Patiëntwensen beter beschikbaar dankzij nieuwe informatiestandaard Proactieve Zorgplanning

vrouw achter laptop

De informatiestandaard Proactieve Zorgplanning (PZP) is definitief gepubliceerd. Daarmee is een belangrijke stap gezet naar betere beschikbaarheid van patiëntwensen. De informatiestandaard zorgt ervoor dat zorgverleners behandelwensen en -grenzen op dezelfde manier vastleggen en uitwisselen. Daardoor wordt informatie beter vindbaar, eenduidig interpreteerbaar en beschikbaar wanneer dat nodig is.

lees verder

Aantal patiënten dat radiotherapie krijgt neemt toe tot 2032

radiotherapie bestralingsapparaat Onderzoekers van IKNL laten in samenwerking met NVRO zien dat het aantal patiënten dat radiotherapie krijgt in de eerstelijnsbehandeling tot 2032 verder toeneemt. Op basis van historische trends uit de Nederlandse Kankerregistratie (NKR) en bevolkingsprognoses van CBS, verwachten zij meer kankerdiagnoses en daarmee een groter gebruik van radiotherapie. Maar veranderingen in behandelstrategieën en andere ontwikkelingen in de kankerzorg vertekenen toekomstvoorspellingen op basis van historische trends. Daarom voorspelden de onderzoekers voor vijf tumorsoorten ook het radiotherapiegebruik in scenario's die rekening houden met recente en eventuele toekomstige tumorspecifieke ontwikkelingen. lees verder