Drukbezochte conferenties Goede Voorbeelden palliatieve zorg

In samenwerking met beroepsverenigingen en de netwerken palliatieve zorg verspreidt IKNL Goede Voorbeelden palliatieve zorg onder professionals en zorgorganisaties. Dit project Kennisverspreiding Goede Voorbeelden is onderdeel van het ZonMw-Verbeterprogramma Palliatieve Zorg. IKNL organiseerde hiervoor een jaar lang door het hele land invitational conferences en kennismarkten.

De invitational conferences werden onder andere in Assen en Leiden gehouden. Managers, opleidingsfunctionarissen, kwaliteitsadviseurs en trekkers in de palliatieve zorg waren in groten getale aanwezig.

Dag in Leiden
Dagvoorzitter Richard Starmans – huisarts en zelf zeer betrokken bij palliatieve patiënten - loodste de deelnemers voortvarend door het programma. Starmans opende met zijn persoonlijke dilemma’s bij een patiënt in de palliatieve fase, die herkenbaar waren voor het publiek. Na een presentatie van ZonMW over het Verbeterprogramma was het tijd voor de workshops over de verschillende Goede Voorbeelden: Besluitvorming in de palliatieve fase, Zorgpad Stervenfase, Mantelzorgondersteuning, Sterven op je Eigen Manier (STEM) en PaTz.

De beleidsmakers luisterden in een parallel programma onder meer naar een presentatie over de ins & outs van de Zorgmodule palliatieve zorg en een onderzoek naar het perspectief van naasten bij patiënten in de palliatieve fase. Ondertussen kon men zich op de kennismarkt laten informeren over alle Goede Voorbeelden en waren er tips voor succesvol implementeren van Goede Voorbeelden (met dank aan Nivel).

We doen het goed, maar het kan beter
Hoe doen we het nu? En wat kunnen we doen om de palliatieve zorg verder te verbeteren? In Assen schetste An Reyners, internist-oncoloog in het UMCG, de contouren van het Nationaal Programma Palliatieve Zorg. Zij benadrukte het belang van samenwerking. Kees Ahaus, directeur Stichting Kwaliteitsinstituut voor de Gezondheidszorg CBO en parttime hoogleraar RUG, sprak over de Zorgmodule palliatieve zorg 1.0 en de patiënt als middelpunt. Op de drukbezochte informatiemarkt kregen de aanwezigen aanvullende informatie over verschillende Goede Voorbeelden. De stands werden bemand door enthousiaste deskundigen uit de regio.

Goede combinatie
Door de combinatie invitational conference en kennismarkt maakte een divers publiek kennis met elkaar en met de palliatieve zorg in de regio. Dit werd als erg prettig ervaren. ’Een veelzijdig programma', 'informatief' en 'interessant om vanuit diverse invalshoeken naar palliatieve zorg te kijken', ‘er is veel informatie beschikbaar’ en 'leuk dat de workshops interactief waren’ waren een paar reacties van deelnemers. 

Goede voorbeelden

De goede voorbeelden palliatieve zorg zijn beschikbaar op www.palliaweb.nl/onderwijs/goede-voorbeelden.  

 

Gerelateerd nieuws

Factoren en overwegingen bij de keuze om af te zien van behandeling bij bepaalde hematologische kankers

echtpaar in gesprek met arts

Een nieuwe landelijke studie werpt nieuw licht op de redenen waarom nieuw gediagnosticeerde patiënten met bepaalde vormen van hematologische kankers geen kankergerichte behandeling ontvangen. Dit onderzoek van Myrte Zijlstra et al., gepubliceerd in de European Journal of Haematology, analyseerde gegevens uit de Nederlandse Kankerregistratie (NKR) van IKNL van bijna 27.000 patiënten met diffuus grootcellig B-cellymfoom (DLBCL), symptomatische multipel myeloom (MM) en acute myeloïde leukemie (AML).

lees verder

Nieuwe handreiking financiering palliatieve zorg 2025

stethoscoop op geldbiljetten van 50 De nieuwe versie van de Handreiking financiering palliatieve zorg voor 2025 is uitgebracht. De handreiking geeft een overzicht van de mogelijkheden van financiering van palliatieve zorg in de meest gebruikelijke zorgsettingen: thuis, een ziekenhuis, hospice, een verpleeghuis en een palliatieve terminale unit.  lees verder