Meer ondersteuning voor betere trials: nieuw landelijk platform

Onderzoekers meer ondersteuning bieden om meer en betere onderzoeken (trials) naar het effect van behandelmethoden en medicijnen te kunnen realiseren. Dat is het doel van een nieuw samenwerkingsverband, een nationaal platform voor onderzoeker-geïnitieerd, klinisch oncologisch onderzoek:  het Dutch Oncology Research Platform (DORP). ‘De huidige onderzoekstructuur is ontoereikend en houdt de noodzakelijke vernieuwing tegen.’

Het platform ‘DORP’ is een initiatief van drie grote onderzoeksgroepen: Dutch Colorectal Cancer Group (DCCG), Borstkanker Onderzoek Groep (BOOG) en Stichting Hemato-Oncologie voor Volwassenen Nederland (HOVON), tezamen met Integraal Kankercentrum Nederland (IKNL) en het NKI-AVL data center (Nederlands Kanker Instituut – Antoni van Leeuwenhoek). Doel is het opzetten van een voor alle onderzoeksgroepen toegankelijke, landelijke infrastructuur voor onderzoeker-geïnitieerd, multicenter klinisch kankeronderzoek.

Rem op vernieuwing
Klinisch onderzoek (trials) is dé basis voor verbetering van zorg, vinden de initiatiefnemers. Dat onderzoek is complex en wordt steeds complexer, onder meer door nieuwe wet- en regelgeving en ingewikkelde logistieke processen in ziekenhuizen. De werkbelasting legt grote druk op onderzoekers en deelnemende ziekenhuizen. In tegenstelling tot farmaceutische trials hebben de onderzoekers vanuit tumorspecifieke onderzoeksgroepen beperkte budgetten, maar de werkbelasting is even hoog. Het ontbreekt de onderzoekers aan ondersteuning om dit belangrijke onderzoek goed te organiseren, constateren de DORP-partners. ‘De huidige onderzoekstructuur is ontoereikend en houdt daarmee de noodzakelijke vernieuwing tegen’, zegt prof. Kees Punt, voorzitter van DORP. ‘Het klinisch onderzoek verandert: een meer persoonlijke behandeling, meer en kleinere trials, minder patiënten per trial. Een goede infrastructuur is noodzakelijk om deze innovatie optimaal te ondersteunen.’

Meer trials, betere zorg
DORP gaat deze benodigde hulp gezamenlijk organiseren en aanbieden. Door deze samenwerking willen de partners bijdragen aan meer en beter onderzoek om nieuwe behandelmethoden sneller te kunnen implementeren en beschikbaar te stellen voor kankerpatiënten. Punt: ‘.. Door de verbeteringen is er ruimte voor meer trials, meer patiënten in trials en meer succesvolle trials. Patiënten hebben daarmee toegang tot betere zorg, resulterend in meer genezing en betere kwaliteit van leven. Een goede infrastructuur maakt Nederland ook internationaal aantrekkelijk als participant in internationale onderzoeken. Daarnaast beoogt DORP om met het bundelen van de krachten ook trialoverstijgende knelpunten aan te pakken en behartigt DORP het belang van het onderzoeker-geïnitieerd onderzoek bij de overheid, zorgverzekeraars en andere stakeholders.’

Statistici, monitors en projectmanagers
DORP heeft KWF gevraagd bij te dragen in de vorm van een zesjarige subsidie. Onderzoekers krijgen dan toegang tot de inzet van onder meer statistici, monitors en clinical projectmanagers. Doel daarbij is niet alleen meer helpende handen bij de opzet en uitvoering van het onderzoek, maar ook uniformering en innovatie. DORP draagt bij aan de uitbreiding van kennis en kunde bij het opzetten van onderzoek door hulp bij protocolontwikkeling, juridische zaken en bijvoorbeeld centraal project management. DORP is een coöperatie, waarbij de medewerkers een aanstelling krijgen bij één van de aangesloten data centers of onderzoeksgroepen.

DORP bepaalt niet of een onderzoek wel of niet kan doorgaan. ‘Onderzoeksgroepen blijven zelf verantwoordelijk voor de wetenschappelijke inhoud van hun onderzoeken en behouden de vrijheid onderzoek op te zetten en uit te voeren’, aldus Punt.

Gerelateerd nieuws

Overleving bij uitgezaaide kanker beperkt toegenomen na introductie nieuwe geneesmiddelen

De overleving bij uitgezaaide kanker nam iets toe

De overleving van patiënten met uitgezaaide kanker is in de afgelopen drie decennia bij de meeste tumorsoorten beperkt toegenomen. Dat blijkt uit een studie van Marianne Luyendijk (IKNL) en collega’s. In de onderzoeksperiode werden meer dan tachtig nieuwe geneesmiddelen geïntroduceerd en is gekeken naar de overleving bij solide tumoren.  

lees verder

Evaluatie van het Kwaliteitskader palliatieve zorg Nederland

Evaluatie van het kwaliteitskader palliatieve zorg

Het Kwaliteitskader palliatieve zorg Nederland verscheen in 2017 met als doel de palliatieve zorgverlening vanuit de beleving van de patiënt en zijn naaste(n) te verbeteren. Kennen zorgverleners het Kwaliteitskader en wat vinden ze ervan? Dat gaan Palliactief en Palliatieve Zorg Nederland (PZNL) samen met IKNL gecoördineerd evalueren. PZNL is daarbij penvoerder. Het Kwaliteitskader wordt geëvalueerd op bekendheid onder zorgverleners en de toepasbaarheid ervan, naast andere kwaliteitskaders, handreikingen, standaarden en het Nationaal Programma Palliatieve Zorg II.

lees verder