stethoscoop op geldbiljetten van 50

Nieuwe handreiking financiering palliatieve zorg 2025

De nieuwe versie van de Handreiking financiering palliatieve zorg voor 2025 is uitgebracht. De handreiking geeft een overzicht van de mogelijkheden van financiering van palliatieve zorg in de meest gebruikelijke zorgsettingen: thuis, een ziekenhuis, hospice, een verpleeghuis en een palliatieve terminale unit. 

Het doel van de handreiking is de zorgverleners thuis, in het ziekenhuis, verpleeghuis en tal van samenwerkingsverbanden zo goed mogelijk te ondersteunen als het gaat om de financiering van palliatieve zorg. De eerste versie van de handreiking is in 2018 gepubliceerd, en wordt jaarlijks geüpdatet.  

Belangrijkste wijzigingen in 2025 

  • OZP (Overig Zorgproduct) proactieve zorgplanning in de medisch-specialistische zorg (MSZ) vanaf 2025 (hoofdstuk 1.1.2)  
  • Verhoging tarief Eerstelijnsverblijf (ELV) palliatieve zorg  
  • Afspraken tussen Zorgverzekeraars Nederland (ZN) en hospicekoepels over dagtarief Bijna Thuis Huis (BTH (hoofdstuk  3.2)  
  • Experimenten alternatieve bekostiging (hoofdstuk 2.7)  
  • Trajectfinanciering kwetsbare patiënten thuis (hoofdstuk  2.2.1)  

De actuele en opgeloste knelpunten voor het declareren van palliatieve zorg zijn in hoofdstuk 6 en 7 verwerkt. 

Digitale versie 

De handreiking is er in pdf-formaat en dit jaar voor het eerst ook via Handreiking financiering palliatieve zorg digitaal te doorlopen. De vier verschillende settings (ziekenhuis, thuis, hospice en verpleeghuis & palliatieve unit) die in de handreiking worden beschreven, is in ‘tegels’ uitgewerkt. Aangevuld met tegels over de eigen betalingen van de patiënt, (opgeloste) knelpunten, een tegel met de vier bijlagen en een tegel met alle voetnoten en bronvermeldingen die in de handreiking worden vermeld. 

Wie zijn er verantwoordelijk voor de update

Ook deze herziene versie is in samenwerking met het ministerie van VWS, de Nederlandse Zorgautoriteit en vele andere betrokkenen onder verantwoordelijkheid van Stichting PZNL tot stand gekomen. 

Handreiking Financiering palliatieve zorg 


 
Medewerkers

Marlene Middelburg-Hebly

senior adviseur palliatieve zorg

lees verder
Gerelateerd nieuws

Primeur voor de hospicezorg: leren en verbeteren met real-world data

oudere man in bed Hospices kunnen vanaf nu makkelijker gebruikmaken van Sympal, dat staat voor Symptoomlast in de palliatieve fase. Sympal helpt hospices om de zorg in de laatste levensfase beter af te stemmen op wat écht belangrijk is: kwaliteit van leven voor patiënten én een goed ondersteunde werkomgeving voor zorgverleners. lees verder

Betere overleving bij primair uitgezaaide kanker, winst vooral voor kleine groep patiënten

rapport uitgezaaide kanker 2025 Het percentage patiënten met primair uitgezaaide kanker dat drie jaar na diagnose nog in leven is, neemt toe. In 2019-2023 was dit 21%, waar het in de periode 2014-2018 nog 17% was. Dit komt waarschijnlijk doordat een kleine groep patiënten profiteert van nieuwe behandelingen zoals doelgerichte therapie en immunotherapie. Dit blijkt uit het nieuwste IKNL-rapport ‘Uitgezaaide kanker 2025: Cijfers, inzichten en uitdagingen’. lees verder