Tumorspecifieke mdo’s belangrijke spil in samenwerkingsverbanden ziekenhuizen

Met de vorming van regionale samenwerkingsverbanden worden tumorspecifieke mdo’s steeds belangrijker. Mdo’s versterken de onderlinge samenwerking en stimuleren netwerkvorming.

Voldoet het mdo aan de kwaliteitsnormen?
Het bespreken van patiënten in een mdo wordt aanbevolen in oncologische richtlijnen, indicatorensets en normen. Zo stelt het IKNL in het Kwaliteitskader organisatie oncologische zorg (waarnaar ook Soncos refereert) dat een mdo ten minste wekelijks plaatsvindt en daarin 90% van alle patiënten wordt besproken. Ook beschrijven de Soncos-normen per tumorsoort welke disciplines moeten deelnemen.Het is kortom nuttig om te evalueren of bestaande mdo’s voldoen aan de kwaliteitsnormen. Aanpassingen in een organisatorische aspecten binnen een mdo levert vaak al een aanzienlijke verbetering op. 

Effectief mdo draagt bij aan betere patiëntenzorg
IKNL adviseert en ondersteunt zorgprofessionals bij het organiseren, opzetten en verbeteren van mdo’s. Samen met alle betrokken professionals worden knelpunten geïdentificeerd en een verbeter- of ontwikkelplan opgesteld. Ook kan IKNL ondersteuning bieden bij het toetsen van resultaten, voeren van een proefsessie binnen het mdo en advies uitbrengen over implementatie, evaluatie en borging. Het resultaat is een efficiënt en effectief (regionaal) mdo dat bijdraagt aan een doeltreffende en doelmatige behandeling.

Stappenplan 
Om de organisatie van een mdo voor ziekenhuizen, radiotherapeutische centra, werkgroepen en netwerken te verbeteren, kunt u gebruik maken van onderstaand stappenplan:

  • Inventariseer de aanleiding voor de verbetering.

  • Wijs een trekker in het ziekenhuis aan.

  • Stel het doel en de randvoorwaarden vast (welke bespreking, frequentie, patiëntencategorie, etc.).

  • Stel vereiste disciplines, rolverdeling en overleglocatie vast.

  • Vul technische randvoorwaarden in (videoconferencing, digitale beschikbaarheid beeldmateriaal, beschikbaarheid van patiëntgegevens, wijze van verslaglegging in het EPD, etc.).

  • Plan tijdstip en duur van het mdo.

  • Maak een draaiboek voor alle fases van het mdo.

  • Organiseer een proefbijeenkomst.

  • Start het nieuwe mdo en laat een IKNL-adviseur de sessie observeren.

  • Borg de kwaliteit door een jaarlijkse (zelf)evaluatie.

Dit stappenplan is geschikt voor alle vormen van multidisciplinair overleg, met en zonder consulenten.  

Bij het stappenplan heeft IKNL instrumenten beschikbaar, waaronder mdo-kwaliteitscriteria, een format voor een reglement, een format voor afspraken en een observatieformulier.  

Meer informatie

  • Voor vragen of aanvullende informatie kunt u contact opnemen met Willien Westerhuis, projectmedewerker.

Gerelateerd nieuws

Oproep tweede pilot proactief gegevens delen in de palliatieve fase

Handen zorgprofessional op laptop

Proactieve zorgplanning houdt in dat zorgprofessionals de persoonlijke wensen en grenzen van patiënten met hen en hun naasten bespreken, vastleggen en zo nodig herzien. De uitkomsten van die gesprekken zijn op verschillende momenten en in verschillende zorgomgevingen relevant. Echter, proactieve zorgplanning gebeurt niet bij één zorgverlener of –organisatie. Ook de gekozen technische oplossing voor het delen van gegevens over proactieve zorgplanning beperkt zich in de praktijk niet tot één softwaresysteem of zorgproces. Binnen het project ‘Proactief gegevens delen in de palliatieve fase’ gaat eind januari 2024 de tweede pilot van start ten behoeve van het delen van gegevens tussen zorgorganisaties. Zorgorganisaties die hulp kunnen gebruiken bij het digitaliseren van gegevens over palliatieve zorg of bij het digitaal delen van deze gegevens tussen zorgorganisaties, kunnen zich nu aanmelden voor deelname aan de pilot.

lees verder

Uitkomsten knelpunteninventarisatie Ascites, Hypercalciëmie en Koorts in de palliatieve fase

Man in bed met slangetje in neus, vrouw ernaast

De richtlijnen Ascites, Hypercalciëmie en Koorts in de palliatieve fase worden momenteel herzien. IKNL is daarbij als procesbegeleider betrokken. Om de richtlijnen zoveel mogelijk aan te laten sluiten op de praktijk hebben we aan zorgprofessionals, patiënten en naasten gevraagd om knelpunten in de zorg rond deze onderwerpen door te geven. Onlangs werden de resultaten bekend van deze knelpuntenenquêtes. 

lees verder