Signalering in de palliatieve fase vernieuwd

De methode Signalering in de palliatieve fase is uitgebreid met een signaleringskaart en achtergrondinformatie over mantelzorg. Ook is de achtergrondinformatie dementie aangepast op basis van de white paper van de EAPC. De vernieuwde set is voor € 21,50 te bestellen via de IKNL-webshop.

Handvatten voor signaleren
Goed signaleren draagt in belangrijke mate bij aan goede palliatieve zorg. Verzorgenden signaleren vaak als eerste een verandering in conditie of gedrag bij zorgvragers. De denk- en werkmethode Signalering in de palliatieve fase biedt hiervoor concrete handvatten. 

Goede voorbeelden in de palliatieve zorg
Signalering in de palliatieve fase is naast Besluitvorming in de palliatieve fase en het zorpgad Stervensfase één van de zogenoemde zogenoemde Goede Voorbeelden binnen het Verbeterprogramma Palliatieve Zorg (VPZ) van ZonMw. Hiermee stimuleert ZonMW zorgaanbieders om bestaande kennis en inzichten in de praktijk toe te passen om de palliatieve zorg in Nederland te verbeteren. In november 2014 ontving IKNL de ZonMw Parel voor de bijdrage van de implementatie van deze methode aan betere signalering en samenwerking in de palliatieve zorg.

Gerelateerd nieuws

Betere overleving bij primair uitgezaaide kanker, winst vooral voor kleine groep patiënten

rapport uitgezaaide kanker 2025 Het percentage patiënten met primair uitgezaaide kanker dat drie jaar na diagnose nog in leven is, neemt toe. In 2019-2023 was dit 21%, waar het in de periode 2014-2018 nog 17% was. Dit komt waarschijnlijk doordat een kleine groep patiënten profiteert van nieuwe behandelingen zoals doelgerichte therapie en immunotherapie. Dit blijkt uit het nieuwste IKNL-rapport ‘Uitgezaaide kanker 2025: Cijfers, inzichten en uitdagingen’. lees verder

Impact is... zorgen dat mensen in de laatste levensfase écht gehoord worden

Natasja Raijmakers In de rubriek ‘Impact maken, hoe doe je dat eigenlijk’ vertelt dr. Natasja Raijmakers, hoofdonderzoeker bij IKNL, wat de maatschappelijke waarde is van onderzoek naar palliatieve zorg en hoe zij samen met haar team werkt aan structurele inbedding ervan in de oncologische praktijk. lees verder